در حال بارگیری...
19 جولای

دستگاه های چاپ تامپو

اولین دستگاه ساخته شده چاپ تامپو با تیروی محرک انسانی کارمی کرد و چندین سال از این دستگاه برای انجام چاپ تامپو بر روی انواع سطوح با هر جنسی استفاده می شود ولی این روز ها قثط برای آموزش استفاده می گردد.
در دهه 1960 میلادی اولین دستگاه چاپ تامپو که با موتور برقی کار میکرد به بازار عرضه شد چاپ تامپو از اواسط دهه 1970میلادی به بعد‌در کشور اروپایی از رشد قابل ملاحضه ای برخوردار بوده است‌.
در کشور ما شرکت های مختلفی در زمینه ساخت دستگاهای چاپ تامپو فعالیت می کنند شرکت های سازنده دستگاه چاپ تامپو در سدد ساخت این گونه دستگاه ها به صورت اختصاصی می باشند.

این بدان معناست که مشترک متقاضی خرید دستگاه نوع فعالیت و انتظارات خود را از دستگاه عنوان کرده و شرکت سازنده نیز دستگاهی را طراحی می کند که بیشترین بازدهی را برای مشتری داشت…

دسته بندی دستگاه های چاپ تامپو

انواع دسته بندی دستگاه چاپ تامپو عبارت اند از

.دسته بندی از لحاظ نیروی محرک ‌
.دسته بندی از لحاظ سیستم مرکب رسانی
.دسته بندی از لحاظ مکانیزم و چاپ
.دسته بندی از لحاظ نوع پد و کلیشه مورد استفاده

دسته بندی دستگاهای چاپ تامپو از لحاظ نیروی محرک

دستگاهای تامپو از لحاظ نیروی محرک به سه دسته تقسیم میشود
1.چاپ تامپو با نیروی محرک انسانی(دستی)
2.چاپ تامپو با نیروی محرک بادی
3.چاپ تامپو با نیروی محرک الکتریکی

چاپ تامپو با نیروی محرک انسانی(دستی)
در این دستگاه نیروی محرک به وسیله انسان تامین میشود به‌این ترتیب که اهرمی در کنار دستگاه تعبیه شده که با پایین اوردن این اهرم دستگاه به شروع به کار می کند و برای انجام‌هر بار عمل چاپ بایستی یکبار این اهرم را حرکت داد.
استفاده از این دستگاه منسوخ شده است و تنها در صحنه اموزش کاربرد دارد.

چاپ تامپو نیروی محرک بادی
انجام کار این دستگاه به این صورت می باشد که مکانیزم حرکت آنها توسط جک های بادی طراحی گردیده لذا برای تامین نیروی این جک ها بایستی از یک کمپرسو هوا استفاده کرد.

نوع و اندازه کمپرسور مورد نیاز بسته به اندازه دستگاه و تعداد رنگ مقدار باد مورد نیاز آن دارد که در دفترچه راهنمای دستگاه درباره آن توضیح داده شده است.

دسته بندی دستگاه های چاپ تامپو از لحاظ سیستم مرکب رسانی

دستگاهای چاپ تامپو از نوع سیستم مرکب رسانی به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. سیستم مرکب دان بسته
  2. 2.سیستم مرکب دان باز

سیستم مرکبدان بسته

در این حالت مرکب دان به شکل بسته می باشد به این ترتیب که مرکب داخل محفظه ای بسته ریخته می‌شود که به آن کاپ مرکبدان میگویند.

این محفظه مرکبدان بر روی کلیشه قرار می گیرد و لبه های این‌محفظه کار تیغه دکتر بلید انجام می دهد و با حرکت رفت و برگشتی بر روی کلیشه عمل مرکب رسانی را انجام می دهد.

سیستم‌ مرکبدان باز

در این روش مرکب داخل مرکب دان ریخته شده و به وسیله یک غلطک فلزی و با حرکت رفت عمل مرکب رسانی بر روی کلیشه صورت می‌گیرد و سپس‌در مرحله بازگشت،تیغه دکتر بلید مرکب های اضافی را از روی کلیشه جمع آوری می کند.

جهت مطالع جامع درمورد سیستم مرکب رسانی در چاپ تامپو اینجا کلیک کنید

مکانیزم چاپ تامپو

مکانیزم دستگاهای چاپ تامپو به دو دسته تقسیم می شود:

  1. چاپ عمودی
  2. چاپ افقی

چاپ عمودی دستگاه تامپو

در این‌ نوع روش دستگاه چاپ تامپو ،عمل انتقال مرکب از روی کلیشه به صورت عمودی انجام‌ داده و سپس مرکب برداشته شده را به صورت عمودی بر روی متریال چاپی انتقال می دهد.

چاپ افقی دستگاه تامپو

در‌این‌ مدل از دستگاه های چاپ تامپو، عملانتقال مرکب به صورت عمودی از روی کلیشه انجام داده و سپس مرکب برداشته شده را به صورت افقی و با چرخش 90 درجه پد به سمت جلو بر روی جسم چاپی انتقال می دهد.